PŚ pań w Oslo: Yuki Ito zwycięża w konkursie finałowym

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:
Ito

Puchar Świata pań 2016/2017 przeszedł do historii. W konkursie finałowym, który miał miejsce w norweskim Oslo, triumfowała Yuki Ito. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Sara Takanashi.

Zawody na skoczni Holmenkollbakken w Oslo kończyły rywalizację pucharową kobiet w sezonie 2016/2017/ Na starcie pojawiło się 29 zawodniczek, które spisywały się najlepiej w przekroju całego sezonu, aczkolwiek kilka skoczkiń odpuściło te zawody. Ze względu na urazy na starcie nie pojawiły się Daniela Iraschko-Stolz i Irina Awakumowa, nieobecna była również najwyżej sklasyfikowana ze skoczkiń włoskich Manuela Malsiner.

Dwa pierwsze miejsca zajęły reprezentantki Japonii. Konkurs wygrała Yuki Ito. Tegoroczna wicemistrzyni świata z Lahti w swoich próbach uzyskała 130 i 124,5 m. To jej pozwoliło na zwycięstwo z przewagą 7,7 pkt. nad swoją rodaczką Sara Takanashi. Triumfatorka PŚ w tym sezonie dzisiaj skakała 127 i 126 m. Na podium znalazła się również reprezentantka gospodarzy Maren Lundby. Norweżka dzisiaj osiągnęła odległości 129 i 124,5 m.

To był ostatni konkurs PŚ pań w tym sezonie. Już po raz czwarty w swojej karierze Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej odbierze Sara Takanashi. Japonka zgromadziła na swoim koncie 1455 pkt. i triumfowała w dziewięciu konkursach. Drugie miejsce ze stratą 247 pkt. do triumfatorki zajęła druga z Japonek Yuki Ito. Dzisiejsza wiktoria była dla niej piątą w tym sezonie. Podium uzupełniła Maren Lundby, która wygrała cztery konkursy i zgromadziła łącznie 1109 pkt. Żadnego punktu w tym sezonie nie zdobyły reprezentantki Polski.

W Pucharze Narodów triumfowała Japonia. Reprezentantki tej nacji zgromadziły 3357 pkt. i wyprzedziły drugie Niemcy o 672 pkt. Trzecie miejsce zajęła Słowenia.