Znamy kalendarze najważniejszych cykli sezonu 2017/2018!

Autor: mipoc, Opublikowano:
fis

Międzynarodowa Federacja Narciarska opublikowała swoje ustalenia dotyczące kalendarza na zbliżające się sezony letni i zimowy. Podczas trwającego kongresu w Zurychu wyjaśniły się wątpliwości związane między innymi z terminem polskich konkursów. Według wstępnego kalendarza zmianie ulegnie również turniej Raw Air.

Letnie Grand Prix 2017

U panów, najważniejszy cykl w sezonie letnim zostanie tym razem zainaugurowany w Wiśle, gdzie 14 i 15 lipca odbędą się konkurs drużynowy oraz indywidualny. Dwa tygodnie później skoczkowie przeniosą się na jedne zawody do niemieckiego Hinterzarten, a 12 sierpnia najlepszych skoczków powita duża skocznia w Courchevel. Kolejny tydzień Letniego Grand Prix czeka na swojego gospodarza – FIS nie znalazł jeszcze miejsca, które wypełniłoby lukę w kalendarzu w dniach 18 i 19 sierpnia. Ósmy miesiąc w roku zwieńczony zostanie podwójnymi zawodami na skoczni olimpijskiej w Hakubie, kończącymi pierwszy period letniego cyklu.

Kolejny period otworzą zawody w Czajkowskim. Rosjanie będą gospodarzami Letniego Grand Prix 9 i 10 września. Końcówka tego miesiąca i początek października to czas ostatnich zawodów w lecie. Tradycyjnie w tym terminie skoczkowie zmierzą się po razie w Hinzenbach i Klingenthal.

Panie czekają tylko trzy weekendy letniego cyklu. Niespodzianką są zawody w czeskim Frensztacie, które zaplanowano na 18 i 19 sierpnia. Tydzień wcześniej skoczkinie spotkają się w Courchevel na inauguracji sezonu letniego. Letnie Grand Prix kobiet zwieńczone zostanie zawodami w Czajkowskim.

Kalendarz Letniego Grand Prix 2017

Puchar Świata 2017/2018

Po raz drugi z rzędu Puchar Świata zostanie zainaugurowany konkursem drużynowym w Ruce. Fiński obiekt HS142 będzie gościł najlepszych na świecie skoczków 25 i 26 listopada. Tydzień później zaplanowane są zawody w Niżnym Tagile. Międzynarodowa Federacja Narciarska porozumiała się z Rosjanami, dzięki czemu po rocznej przerwie Puchar Świata może wrócić do tego kraju. Następny weekend przynosi kolejną zmianę w kalendarzu. Klingenthal zostanie zastąpione przez Titisee-Neustadt. Na Hochfirstschanze odbędą się drugie w sezonie zawody drużynowe. Ostatnie konkursy przed świętami tradycyjnie ugości szwajcarski Engelberg.

Po Bożym Narodzeniu rozpocznie się Turniej Czterech Skoczni. Ta prestiżowa impreza rozpocznie się 30 grudnia, a zakończy jak co roku w Święto Trzech Króli. 13 i 14 stycznia zaplanowano pierwsze konkursy na skoczni mamuciej. Lotnicy zmierzą się w austriackim Bad Mitterndorf. W następnym tygodniu skoczkowie powalczą o medale Mistrzostw Świata w Lotach w Oberstdorfie.

Po dwóch tygodniach z lotami narciarskimi Puchar Świata zawita do Polski. Niestety, mimo rozmów z Międzynarodową Federacją Narciarską, w naszym kraju odbędą się tylko trzy konkursy. W czwartek 25 stycznia skoczkowie zawitają do Wisły, a w weekend powalczą oni w zawodach drużynowych i indywidualnych w Zakopanem.

W kalendarzu zabrakło miejsca dla japońskiego Sapporo. Jedyne zawody Pucharu Świata w lutym odbędą się w niemieckim Willingen. Później nastąpi miesięczna przerwa związana z Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu. Do rywalizacji w cyklu skoczkowie wrócą 3 i 4 marca, kiedy to odbędą się zawody, które zaplanowano w Finlandii. Nie wiadomo jeszcze, która fińska skocznia ugości zawodników w podanym terminie. Następny tydzień zostanie zdominowany przez Raw Air. Organizatorzy najprawdopodobniej zrezygnowali z zawodów drużynowych, gdyż w kalendarzu turnieju widnieją jedynie zmagania indywidualne. Podczas tygodnia rywalizacji odbędzie się pięć konkursów, z czego dwa na mamucie w Vikersund. Puchar Świata 2017/2018 zostanie zakończony tradycyjnie w słoweńskiej Planicy.

Kalendarz Pucharu Świata 2017/2018

Puchar Świata pań 2017/2018

Sezon u kobiet rozpocznie się 1 i 2 grudnia w Lillehammer. Dwa tygodnie później cykl przeniesie się do Hinterzarten. W Niemczech, oprócz zmagań indywidualnych, zaplanowano historyczny konkurs drużynowy. Następne zawody odbędą się dopiero w styczniu – w szósty i siódmy dzień tego miesiąca cykl gościć będzie rumuński Rasnov. Kolejne dwa tygodnie staną pod znakiem rywalizacji w Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni odbędą się aż cztery konkursy – po dwa w Zao i Sapporo. Później cykl przeniesie się do Ljubna i Hinzenbach. Po tych zawodach nastąpi miesięczna przerwa. Panie wrócą do rywalizacji w Pucharze Świata dopiero na finałowe zawody w Oslo, gdzie skoczkinie jedyny raz w sezonie będą skakać na dużej skoczni. Konkurs na Holmenkollen zaplanowano na 11 marca.

Kalendarz Pucharu Świata pań 2017/2018

W kalendarzu podano również gospodarza Mistrzostw Świata Juniorów w 2018 roku. O medale w rywalizacji do lat 20 skoczkowie powalczą w szwajcarskim Kandersteg.