Reaktywacja skoków w Chorwacji

Autor: Aga Pająk, Opublikowano:

Delnice są ważnym miejscem na mapie Chorwacji jeśli chodzi o sporty zimowe. To właśnie tam postanowiono odbudować skocznie narciarskie. Czy wkrótce zobaczymy na starcie międzynarodowych zawodów skoczków z tamtejszych stron?

Budowa pierwszej skoczni narciarskiej w Delnicach rozpoczęła się w 1931 roku. Jej otwarcie miało miejsce dopiero 1 marca 1936 roku, ponieważ na wcześniejsze skoki nie pozwalały warunki atmosferyczne (brak dostatecznej ilości śniegu). Pierwsi zawodnicy oddawali tam skoki w okolice 25,5 metra. Pozostawała ona w użytku do czasu II Wojny Światowej.

W 1947 roku zdecydowano się na wybudowanie skoczni Japlenski Vrh, której pozostałości możemy wciąż odnaleźć. Początkowo jej punkt K usytuowany był na 45 metrze. 8 marca 1948 roku uroczystego otwarcia, przed 3 tysięczną publicznością, dokonał późniejszy mistrz Chorwacji – Josip Sporer-Pepi. W kolejnych latach obiekt przeszedł modernizacje – przez K60 do K70.

W 1958 roku Katica Sporer ustanowiła tam rekord świata w długości skoku kobiet – 28 metrów. Rekord obiektu Bogdana Norcicia (70,5 m) z 1981 roku został pobity dopiero w 2006 roku przez Urbana Zamernika (72,5 m). Ostatni konkurs, który odbył się w Delnicach miał miejsce 1 marca 2006 roku – w 70. rocznicę otwarcia pierwszej skoczni w Delnicach.

Gorańskie centrum sportowe przy wsparciu Primorsko-gorskiej żupani rozpoczęło odbudowę mniejszych skoczni, które mają służyć najmłodszym adeptom skoków przez cały rok, gdyż pokryte zostaną igelitem.

„Pod koniec wiosny i początkiem lata rozpoczęliśmy budowę skoczni K8 i K15. Jak do tej pory udało nam się wybudować rozbieg. Pracujemy nad najazdem, bandami. Mamy nadzieję, że budowa konstrukcji zakończy się w lipcu” – mówił w rozmowie z Radiem Rijeka, dyrektor Gorańskiego centrum sportowego Alen Udovic.

Dyrektor Udovic wierzy, że odbudowa skoczni zmieni losy skoków w Chorwacji i że tym sportem zainteresują się najmłodsi.

„Jeśli nie masz kręgielni, nie będziesz osób grających w kręgle. Jeśli nie masz boiska, nie będziesz miał piłkarzy. W poprzednich latach w Delnicach nie było żadnej skoczni, więc oczywiste jest to, że nie mamy tutaj skoczków. Jeśli mamy tutaj sport, który możemy nazwać tradycyjnym, to są nim właśnie skoki narciarskie. Wierzę, że pojawi się zainteresowanie i że pozyskamy dzieci, które będą chciały skakać na nartach.” –kontynuuje Udovič dla Radio Rijeka.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chorwaci mają w planach budowę obiektów K30 i K80.

źródło: radio.hrt.hr / informacja własna