PŚ w Niżnym Tagile: Wellinger zwycięzcą, dobry występ Stocha i Kota

Autor: Radosław Sarnik, Opublikowano:
Andreas Wellinger

Andreas Wellinger tryumfował w drugim konkursie Pucharu Świata w rosyjskim Niżnym Tagile. Niemiec wyprzedził swojego rodaka Richarda Freitaga oraz Stefana Krafta. Na siódmym i ósmym miejscu zawody zakończyli najlepsi z Polaków – Kamil Stoch oraz Maciej Kot.

I seria

W pierwszej serii z trudnymi warunkami panującymi w Niżnym Tagile poradzili sobie niemieccy zawodnicy. Liderem był Andreas Wellinger, który uzyskał 132 metry (137.0 pkt). Młody Niemiec nieznacznie wyprzedzał swojego starszego kolegę z reprezentacji, Markusa Eisenbichlera, który skoczył najdalej w I serii – 134.5 m (134.7 pkt). Trzecie miejsce przypadło Stefanowi Kraftowi, który uzyskał 128 metrów (131.6 pkt).

Tuż za czołową trójką znajdował się wczorajszy zwycięzca – Richard Freitag (131 m; 128.9 pkt), a piąte miejsce po bardzo dobrym skoku zajmował najlepszy Polak – Maciej Kot (130 m; 127.8 pkt). Szósty był kolejny z Niemców – Karl Geiger (126.5 m; 122.1 pkt).

Do drugiej serii poza Kotem awansowało czworo naszych zawodników. Na dziewiątym miejscu znalazł się Kamil Stoch (123.5 m; 122.1 pkt), dwunasty był Dawid Kubacki (121.5 m; 115.3 pkt), czternasty Piotr Żyła (121.5 m; 114.0 pkt), a Jakub Wolny zajmował osiemnaste miejsce (124.5 m; 109.8 pkt).

Do drugiej serii nie awansował Stefan Hula, który zajął 40. miejsce (111.5 m; 98.5 pkt).

II seria

W drugiej serii Wellinger potwierdził swoją dobrą formę, uzyskując 133.5 metra (nota 275.7 pkt). Na drugim stopniu podium Markusa Eisenbichlera zmienił kolejny z Niemców – Richard Freitag (138 m w II serii; 270.9 pkt), a trzecie miejsce utrzymał Stefan Kraft (133.5 m w II serii; 263.5 pkt).

0.3 pkt zabrakło do tego aby na podium znalazło się trzech Niemców. Włąśnie tyle ze Stefanem Kraftem przegrał Markus Eisenbichler (130 m w II serii). Piąte miejsce uzyskał Daniel Andre Tande, który po słąbszym pierwszym skoku, w drugiej serii uzyskał najlepszą odległość dnia (138.5 m; 255.5 pkt). Szóste miejsce przypadło Andersowi Fannemelowi (132 m w II serii; 251.0 pkt).

Za czołową szóstką znaleźli się najlepsi z Polaków. Siódme miejsce zajął Kamil Stoch (134 m w II serii; 250.8 pkt), a ósmy był ostatecznie Maciej Kot (132.5 m; 250.5 pkt).

Na szesnastym miejscu zawody ukończył Piotr Żyła (131 m w II serii; 240.6 pkt), dziewiętnasty był Dawid Kubacki (126.5 m w II serii; 227 pkt), a 26. miejsce zajął Jakub Wolny (121.5 m w II serii; 214.5 pkt).

Wyniki końcowe

Lp. BIB Zawodnik Kraj Odl1 Pkt1 Odl2 Pkt
167Wellinger AndreasGER132.0137.0133.5275.7
270Freitag RichardGER131.0128.9138.0270.9
366Kraft StefanAUT128.0131.6133.5263.5
461Eisenbichler MarkusGER134.5134.7130.0263.2
569Tande Daniel AndreNOR122.0112.5138.5255.5
643Fannemel AndersNOR130.0120.6132.0251.0
764Stoch KamilPOL123.5118.6134.0250.8
851Kot MaciejPOL130.0127.8132.5250.5
959Geiger KarlGER126.5122.1131.5250.0
1065Damjan JernejSLO123.0113.9130.0245.5
1158Johansson RobertNOR120.0107.7137.0243.8
1249Ammann SimonSUI123.5117.0133.5242.8
1360Fettner ManuelAUT124.5118.0131.0242.7
1448Stjernen AndreasNOR127.0120.8128.0241.8
1568Forfang Johann AndreNOR122.5115.1129.5240.8
1663Zyla PiotrPOL121.5114.0131.0240.6
1757Leyhe StephanGER119.5109.6132.0237.5
1844Granerud Halvor EgnerNOR118.0107.7126.0227.6
1962Kubacki DawidPOL121.5115.3126.5227.0
2046Aigner ClemensAUT119.5108.1122.5225.5
2154Semenic AnzeSLO120.5108.4126.0225.3
2247Zajc TimiSLO119.5105.7121.0218.4
2337Poppinger ManuelAUT119.5104.5125.0218.3
2456Paschke PiusGER120.5108.0123.5217.6
2541Bartol TilenSLO119.5107.3121.0214.6
2635Wolny JakubPOL124.5109.8121.5214.5
2723Descombes Sevoie VincentFRA123.5106.4117.0212.8
2850Deschwanden GregorSUI116.5103.8122.0210.8
2940Rhoads WilliamUSA127.0113.4111.0203.8
304Vassiliev DimitryRUS123.5107.6103.0184.6

Wyniki I serii

Lp. BIB Zawodnik Kraj Odl Pkt
167Wellinger AndreasGER132.0137.0
261Eisenbichler MarkusGER134.5134.7
366Kraft StefanAUT128.0131.6
470Freitag RichardGER131.0128.9
551Kot MaciejPOL130.0127.8
659Geiger KarlGER126.5122.1
748Stjernen AndreasNOR127.0120.8
843Fannemel AndersNOR130.0120.6
964Stoch KamilPOL123.5118.6
1060Fettner ManuelAUT124.5118.0
1149Ammann SimonSUI123.5117.0
1262Kubacki DawidPOL121.5115.3
1368Forfang Johann AndreNOR122.5115.1
1463Zyla PiotrPOL121.5114.0
1565Damjan JernejSLO123.0113.9
1640Rhoads WilliamUSA127.0113.4
1769Tande Daniel AndreNOR122.0112.5
1835Wolny JakubPOL124.5109.8
1957Leyhe StephanGER119.5109.6
2054Semenic AnzeSLO120.5108.4
2146Aigner ClemensAUT119.5108.1
2256Paschke PiusGER120.5108.0
2358Johansson RobertNOR120.0107.7
2344Granerud Halvor EgnerNOR118.0107.7
254Vassiliev DimitryRUS123.5107.6
2641Bartol TilenSLO119.5107.3
2723Descombes Sevoie VincentFRA123.5106.4
2847Zajc TimiSLO119.5105.7
2937Poppinger ManuelAUT119.5104.5
3050Deschwanden GregorSUI116.5103.8
3120Nakamura NaokiJPN118.0103.7
329Alamommo AndreasFIN118.0103.1
3342Kornilov DenisRUS117.5102.9
3438Aalto AnttiFIN118.0100.8
3545Hayboeck MichaelAUT116.5100.4
366Zografski VladimirBUL118.099.6
3728Polasek ViktorCZE117.598.9
3836Stursa VojtechCZE117.098.8
3927Klimov EvgeniyRUS116.098.6
4055Hula StefanPOL111.598.5
4052Prevc PeterSLO117.598.5
4222Sato YukiyaJPN116.096.7
4310Hlava LukasCZE113.595.8
4411Nousiainen EetuFIN113.594.4
4553Huber DanielAUT110.092.6
4625Peier KillianSUI116.091.9
4721Schiffner MarkusAUT112.591.0
4829Bresadola DavideITA111.089.6
4931Insam AlexITA109.086.2
5014Kranjec RobertSLO107.581.9

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na prowadzeniu umocnił się Richard Freitag (270 pkt). Na drugie miejsce awansował Andreas Wellinger (239 pkt), a trzeci jest Daniel Andre Tande (220 pkt). Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – jest szósty (143 pkt).

Następne zawody Pucharu Świata odbędą się już za tydzień w niemieckim Titisee-Neustadt. Zawodników czeka rywalizacja w konkursie drużynowym oraz indywidualnym.

Źródło: informacja własna + berkutschi