Ósme Igrzyska dla Noriakiego Kasai

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:
Noriaki Kasai

Do rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 zostały 33 dni. Japoński Związek Narciarski ogłosił, że pewne miejsce na Pjongczang ma niezwykle doświadczony skoczek narciarski Noriaki Kasai.

Okres kwalifikacyjny, ustalony wg japońskiego związku, zakończył się wraz z finałowym konkursem Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen. Pewne jest, że na swoje ósme Igrzyska pojedzie Noriaki Kasai, który w sobotę zajął zaledwie 48. miejsce.

Do tej pory jedynie dwóch sportowców startowało na ZIO siedmiokrotnie. Oprócz Japończyka dokonał tego rosyjski saneczkarz Albert Demczenko. Wyjazd do Pjongczangu sprawi, że 45-letni skoczek będzie samodzielnym rekordzistą z liczbą ośmiu startów na Igrzyskach.

Po raz pierwszy Kasai wystartował w 1992 we francuskim Albertville, gdzie zajął 31. i 26. miejsce. Swój pierwszy medal wywalczył 2 lata później w Lillehammer. Japończyk wrócił z Norwegii ze srebrnym medalem zdobytym w rywalizacji drużynowej. Na pierwszy indywidualny krążek musiał czekać aż do 2014 roku. W rosyjskim Soczi rywalizacja na dużej skoczni przyniosła mu tytuł wicemistrza olimpijskiego. Dodatkowo w konkursie drużynowym po brąz sięgnęła drużyna w składzie Reruhi Shimizu-Taku Takeuchi-Daiki Ito-Noriaki Kasai.

Kwalifikacje olimpijską uzyskali także bracia Kobayashi: Junshiro (najlepiej skaczący japoński skoczek w tym sezonie) i Ryoyu, Taku Takeuchi oraz Daiki Ito, który nie powrócił jeszcze do rywalizacji po upadku podczas inauguracyjnych zawodów w Wiśle. Oficjalny skład skoczków japońskich zostanie ogłoszony 11 stycznia.