ZIO w Pyeongchang: Maren Lundby mistrzynią olimpijską

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:
Lundby

Konkurs indywidualny kobiet był ostatnim aktem rywalizacji na normalnej skoczni (HS 109) w Pyeongchang. Tytuł mistrzyni olimpijskiej wywalczyła Maren Lundby, a na podium znalazły się także Katharina Althaus i Sara Takanashi.

I seria

Seria odbyła się nie bez przeszkód. Silny i kręcący wiatr utrudniał organizatorom w przeprowadzeniu pierwszej części konkursu. Wszystkie zawodniczki skakały z 25 belki startowej.

Najlepiej spisała się Maren Lundby. Liderka Pucharu Świata w swojej próbie uzyskała 105,5 m. Najdalszy skok oddała zaś Katharina Althaus. Niemka skoczyła 106,5 m, ale przy mocniejszym wietrze pod narty, co dało jej drugie miejsce ze stratą 2,2 pkt. do Norweżki. Pierwszą trójkę uzupełniła Sara Takanashi (103,5 m).

II seria

W drugiej serii Lundby potwierdziła, że w tym sezonie jest nie do pokonania. 110 m było zdecydowanie najdalszą odległością całego konkursu. To dało Norweżce zdecydowaną wygraną i tytuł mistrzyni olimpijskiej.

Zawodniczki będące na podium po pierwszej serii utrzymały swoje pozycje. Srebrny medal wywalczyła Althaus. Niemka uzyskała 106 m i do triumfatorki straciła aż 12 pkt. Brąz wędruje do Takanashi, która powtórzyła swój wynik z pierwszej serii – 103,5 m.

Kolejne zawodniczki miały już duże straty do medalowej trójki. Czwarta Irina Awakumowa (99 i 102 m) straciła do podium 13,1 pkt. Tytułu nie udało się obronić Carinie Vogt, która po skokach na 97 i 101,5 m skończyła na miejscu piątym.

Źródło: Informacja własna/FIS