Walter Hofer: Planica to prawdziwe święto

Autor: Aga Pająk, Opublikowano:
hofer schlierenzauer

Nie tylko kibice, skoczkowie i trenerzy z niecierpliwością czekają na finałowe zawody w Planicy. Nie mniej podekscytowany tym wydarzeniem jest Walter Hofer.

Dyrektor Pucharu Świata był przeszczęśliwy, że po raz kolejny udało się zakończyć sezon z sukcesem. „Mogę tylko powiedzieć jedną rzecz: to jest prawdziwe święto – nie tylko pod sportowym aspektem, ale też jeśli chodzi o atmosferę i entuzjazm każdego kibica tutaj. Każdy kraj miał swoich fanów tutaj. Około 50 Amerykanów przybyło tutaj specjalnie na to wydarzenie. Nasza rodzina się powiększa i jest bardzo miło, że widzimy, jak ludzie wracają tutaj rok rocznie.”

Ostatnimi czasy słyszeliśmy, że Norwegowie chcą, aby to ostatnie zawody sezonu rozgrywane były właśnie u nich. „Po pierwsze, nie słyszałam nic  o tym wcześniej. Po drugie, jak narazie nie widzę innego miejsca do rozgrywania finału niż Planica. To nie tylko wydarzenie sportowe, to dużo więcej. Tutaj są nasze korzenie, nasze dziedzictwo. Nie byłoby łatwo to zmienić”

POWRÓT DO USA I KANADY

Walter Hofer jest zadowolony z faktu, że skoki narciarskie stały się dużo bezpieczniejsze i że wzrosła liczba zawodników rywalizujących o czołowe lokaty. Te dwa czynniki sprawiają, że ten sport jest jeszcze bardziej interesujący. „Gospodarzami naszych zawodów jest zaledwie dziesięć krajów. Chcielibyśmy to zmienić i powiększyć to grono. Na początku chcielibyśmy powrócić do rywalizacji w USA i Kanadzie. W najbliższych dwóch latach zorganizujemy zawody w Minnesocie. Jest też kilka innych projektów budowy nowych aren, m.in. w Pekinie.

Dyrektor Pucharu Świata z niecierpliwością czeka na kolejne Igrzyska Olimpijskie, które w 2022 roku odbędą się w Chinach. Podczas tegorocznych zmagań w PyeongChang zawodnicy musieli zmagać się nie tylko z rywalami, ale także pogodą. Konkurs odbył się bardzo późno, nie było zbyt wielu kibiców, było zimno. Wydawało się też, że organizatorzy nie zadbali też dobrze o samych skoczków.

„Jestem w pełni zadowolony z organizacji i tego, co organizatorzy zrobili. Także w Pekinie przewidujemy późny start zawodów. Muszę powiedzieć, że to nie ja jestem za to odpowiedzialny. Spójrzmy na oglądalność telewizji i wszystko staje się jasne.”. Prawdopodobnie olimpijskie konkursy w Pekinie rozpoczną się o 21:30 czasu lokalnego.

ROZWÓJ KOBIECYCH SKOKÓW, PODNIESIENIE BMI

Nowy sezon przyniesie zmiany. Skoczkowie wciąż są bardzo szczupli, co niekiedy może prowadzić do anoreksji i problemów ze zdrowiem. „Rozpoczęliśmy rozmowy z zawodnikami i trenerami na ten temat. Rozważamy podniesienie współczynnika BMI, ale ten temat oficjalnie zostanie zaprezentowany w najbliższym czasie.”

Zmiany dotyczyć będą też zawodów kobiet, które w zbliżającym sezonie mają częściej rywalizować na tych samych obiektach, co mężczyźni.

“Puchar Świata kobiet rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat. Dwukrotnie miały one możliwość rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich, a pięciokrotnie walczyły o medale Mistrzostw Świata. Wszystko to jednak odbywało się na skoczniach normalnych. W 2022 roku w Pekinie możemy zobaczyć rywalizację drużyn mieszanych. Jesteśmy gotowi podjąć kolejne kroki. Kobiety będą częściej skakały na dużych obiektach. Dzięki temu koszty organizacji zawodów ulegną zmniejszeniu.”

źródło: delo.si