Kolejny koniec kariery Janne Ahonena

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:

Janne Ahonen już dwukrotnie wracał ze sportowej emerytury do czynnego uprawiania skoków narciarskich. Fiński skoczek już po raz trzeci podjął decyzję o zakończeniu swojej bogatej kariery.

Po raz pierwszy Ahonen zakończył swoją karierę w 2008 roku, jednak nie wytrzymał zbyt długo na sportowej emeryturze i w sezonie 2009/2010 powrócił do rywalizacji. W 2011 postanowił ponownie odwiesić narty na kołek, jednak, jak się okazało, to nie było ostatnie słowo fińskiego skoczka, który latem 2013 roku znowu zaczął się pojawiać w zawodach najwyższej rangi.

Sezon 2017/2018 był nieudany dla utytułowanego Fina, który ani razu nie zdołał wywalczyć punktów Pucharu Świata. W rozmowie z is.fi ogłosił, że zamierza rozstać się z czynnym uprawianiem skoków. Nie oznacza to jednak, że nie zamierza już nigdy więcej pojawić się na skoczni.

„Nigdy nie opuszczę skoków narciarskich i będę dalej skakał, jeśli tylko najdzie mnie na to ochota. Aczkolwiek już nigdy nie wezmę udziału w żadnym konkursie.”

Janne Ahonen jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii tej dyscypliny. W swojej przebogatej karierze wywalczył dwie Kryształowe Kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ. W ramach zimowych zawodów najwyższej rangi aż 108 razy stawał na podium, wygrywając przy tym 36 konkursów pucharowych.

Fin ma na swoim koncie dwa złote medale Mistrzostw Świata. Po raz pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył w 1997 na skoczni normalnej w Trondheim. W 2005 powtórzył ten wyczyn na dużym obiekcie w Oberstdorfie.

Ahonen startował aż w siedmiu Igrzyskach Olimpijskich, jednak ani razu nie zdołał wywalczyć indywidualnego medalu. Najwyżej był na miejscu czwartym, które zajmował aż trzykrotnie (Nagano 1998, Salt Lake City 2002 oraz Vancouver 2010).

Źródło: is.fi/FIS/informacja własna