Takeuchi, D. Ito i Takanashi mistrzami Japonii, Kasai w składzie na PŚ

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:
Daiki Ito

W ten weekend (27-28 października) na obiektach olimpijskich w Hakubie miała miejsce rywalizacja w ramach mistrzostw Japonii. Złote medale wywalczyli Sara Takanashi, Taku Takeuchi i Daiki Ito. Znamy też skład Japończyków na inaugurację Pucharu Świata w Wiśle. Wśród sześciu powołanych japońskich zawodników znalazł się 46-letni Noriaki Kasai.

Skocznia normalna – kobiety

Konkurs kobiet na obiekcie HS98 (27 października) został ograniczony do jednej serii. Triumf odniosła Sara Takanashi, która uzyskała 94,5 m z 19 belki startowej (pozostałe zawodniczki jechały z bramki nr 21). Druga była Yuki Ito z rezultatem 93 m. Najdalszy skok (95 m) oddała Kaori Iwabuchi, jednak ze względu na niskie noty za styl została sklasyfikowana na miejscu trzecim.

PEŁNE WYNIKI KONKURSU KOBIET>>>

Skocznia normalna – mężczyźni

Tego samego dnia odbył się konkurs mężczyzn. Złotym medalistą został Taku Takeuchi, który wygraną zapewnił sobie skokami na 90,5 i 93,5 m. Na drugie miejsce wskoczył Yukiya Sato (89,5 i 92,5 m). W pierwszej trójce znalazł się również Daiki Ito z rezultatami 87,5 i 95,5 m. Liderem po pierwszej serii był Junshiro Kobayashi (93 m), jednak skok na 90 m zepchnął go poza podium na czwarte miejsce.

Bardzo słaby start zaliczył Noriaki Kasai. 46-letni zawodnik zajął dopiero 26. miejsce. Na starcie nie pojawił się Ryoyu Kobayashi.

PEŁNE WYNIKI KONKURSU MĘŻCZYZN>>>

Skocznia duża – kobiety

Na dużym obiekcie HS131 (28 października) powtórzyła się rywalizacja ze skoczni normalnej. Po drugi złoty medal sięgnęła Takanashi (124 i 114,5 m). Srebrny medal znów padł łupem Ito (119 i 125 m). Kolejny brązowy medal wpadł w ręce Kaori Iwabuchi (117,5 i 121 m).

Skocznia duża – mężczyźni

Tego samego dnia rywalizowali również panowie. Bezkonkurencyjny okazał się Daiki Ito, który lądował najdalej w obu seriach – 131 i 133,5 m. To mu pozwoliło na triumf z przewagą aż 12,6 pkt. nad Naokim Nakamurą (127,5 i 130 m). Dużą niespodziankę sprawił Keiichi Sato, który sięgnął po medal brązowy (129 i 128,5 m).

O dużym pechu może mówić Kenshiro Ito (128,5 i 129,5 m), który do podium stracił zaledwie 0,1 pkt. O nieudanym konkursie może mówić mistrz z normalnej skoczni, Takeuchi, który tym razem był 10. (125 i 108 m). 18. był Noriaki Kasai.

Skład na inaugurację PŚ w Wiśle

Trener Japończyków Hideharu Miyahira powołał na zawody inauguracyjne sześciu swoich zawodników:

• Junshiro Kobayashi (11. w PŚ 2017/2018)
  • Ryoyu Kobayashi (24. w PŚ 2017/2018)
  • Noriaki Kasai (26. w PŚ 2017/2018)
  • Taku Takeuchi (31. w PŚ 2017/2018)
  • Daiki Ito (63. w PŚ 2017/2018)
  • Naoki Nakamura (67. w PŚ 2017/2018)

W rezerwie znajduje się Yukiya Sato, który w grudniu zastąpi najsłabszego zawodnika.

Kasai po słabych występach podczas krajowych mistrzostw nie emanuje optymizmem.

„Musiałem zrezygnować ze zmian w pozycji najazdowej, które testowałem latem. Mam świadomość, że mogę szybko opuścić PŚ, jeśli nie będę zdobywał punktów.”

W dużo lepszym humorze jest Junshiro Kobayashi, który poprzedniej zimy po raz pierwszy wygrał zawody PŚ.

„Poprzedni sezon ukończyłem na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej. Moim celem na nadchodzącą zimę jest być w pierwszej trójce.”

Konkursy w Wiśle odbędą się 16-18 listopada.