PŚ kobiet w Lillehammer: Niespodziewany triumf Jakowlewej, Polki poza konkursem

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:
Twardosz Anna (3)

Dużą niespodzianką zakończył się sobotni konkurs Pucharu Świata kobiet w norweskim Lillehammer. Triumf odniosła młodziutka Lidija Jakowlewa. Na podium znalazły się także Maren Lundby i Ema Klinec. Polki zakończyły swój udział w dzisiejszych zawodach na serii kwalifikacyjnej.

Konkurs poprzedziły kwalifikacje, w których górą była wczorajsza triumfatorka Juliane Seyfarth (95,5 m). Do konkursu nie awansowały Polki. 53. miejsce zajęła Anna Twardosz (77 m). Kamila Karpiel i Kinga Rajda zostały zdyskwalifikowane za nieprzepisowe kombinezony.

Okazuje się, że nawet najlepsze zawodniczki potrafią mieć problem z pozytywnym przejściem kontroli sprzętowej. W konkursie głównym zdyskwalifikowana została Sara Takanashi. To nie była jednak jedyna niespodzianka dzisiejszych zawodów.

Wczoraj swoje pierwsze punkty w karierze zdobyła Lidija Jakowlewa, która zajęła wysokie ósme miejsce. Dzisiaj młodziutka Rosjanka zaskoczyła wszystkich i sięgnęła po triumf w całym konkursie. Dzięki skokom na 95 i 96 m została drugą w historii rosyjską skoczkinią, która zdołała wygrać konkurs PŚ. Wcześniej tej sztuki dokonała Irina Awwakumowa, która w styczniu 2014 zwyciężyła na swojej ojczystej ziemi w Czajkowskim.

Wynik z wczoraj powtórzyła Lundby. Norweżka ponownie zajęła drugie miejsce. W pierwszej serii oddała najdalszy skok dnia – 101,5 m. W drugiej utrzymała swoją pozycję, skacząc 88,5 m w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Swoje pierwsze podium w sezonie wywalczyła Ema Klinec. Słowenka zajęła trzecie miejsce po skokach na 94,5 i 98,5 m. Pierwszą piątkę zamknęły Niemki: Katharina Althaus (93 i 97,5 m) i dotychczasowa liderka PŚ Seyfarth (97,5 i 92 m).

Na prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyszła Lundby z dorobkiem 160 pkt. Na drugą pozycję z 15-punktową stratą do liderki spadła Seyfarth. Na trzecie miejsce awansowała Jakowlewa.