TCS w Bischofshofen: Ryoyu Kobayashi zwycięzcą czterech konkursów, Kubacki drugi

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:
Ryoyu Kobayashi

Ryoyu Kobayashi został dziś trzecim w historii skoczkiem, który podczas jednego Turnieju Czterech Skoczni wygrał wszystkie cztery konkursy. Japończyk odniósł swoje kolejne zwycięstwo w Bischofshofen, a także w klasyfikacji generalnej 67. edycji całego turnieju. Dawid Kubacki dzisiaj wywalczył drugie miejsce, jednak ostatecznie przegrał walkę o podium w całym turnieju.

Ryoyu Kobayashi po pierwszej serii był dopiero czwarty po skoku na 135 m. W drugiej serii jednak uzyskał 137,5 m, co dało mu zdecydowane zwycięstwo nie tylko w dzisiejszym konkursie, ale i w całym turnieju. Swój najlepszy wynik w karierze wyrównał dziś Dawid Kubacki. Najlepszy z Polaków dziś oddał skoki na 138 i 130 m. Do zwycięzcy stracił dziś 13,8 pkt. Podium uzupełnił Stefan Kraft. Austriak dał radość lokalnym kibicom skokami na 134 i 131,5 m.

W czołowej trzydziestce znalazło się dziś trzech polskich skoczków. Poza Kubackim punkty zdobyli także Kamil Stoch (129 i 123,5 m) i Piotr Żyła (130 i 127 m), którzy zajęli odpowiednio 12. i 13. miejsca. Po pierwszej serii odpadli Stefan Hula (36.), Maciej Kot (40.) i Jakub Wolny (45.).

R. Kobayashi zapisał się na kartach Turnieju Czterech Skoczni nie tylko jako triumfator 67. edycji, ale również jako trzeci w historii skoczek, który wygrał we wszystkich czterech rozgrywanych konkursach. Wcześniej tej sztuki dokonali Sven Hannawald w sezonie 2001/2002 oraz Kamil Stoch ubiegłej zimy. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zachował Markus Eisenbichler. Niemiec, który dziś był piąty, stracił do triumfatora 62,1 pkt. Na trzecie miejsce wskoczył Stephan Leyhe, który był dziś czwarty. W całym cyklu wyprzedził czwartego Kubackiego o 3,3 pkt.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kobayashi powiększył przewagę nad drugim Żyłą do 427 pkt. Trzeci jest Stoch. Kubacki awansował na siódmą pozycję. W Pucharze Narodów prowadzenie objęli Niemcy, a druga ze stratą 11 pkt. jest Polska.

Kolejne konkursy odbędą się już za tydzień we włoskim Predazzo.