PŚ Pań w Trondheim: Lundby wygrywa konkurs i Raw Air, Polki bez punktów

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:
DSC_0523

Znamy rozstrzygnięcia pierwszego w historii Raw Air kobiet 2019! Zarówno w finałowym konkursie w Trondheim, który liczy się jednocześnie do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jak i całym cyklu, zwyciężyła Maren Lundby. Podium uzupełniły Juliane Seyfarth i Eva Pinkelnig. Polki zakończyły swój udział w dzisiejszym konkursie na jednej serii.

I seria

Norweżka poczyniła wyraźny krok w stronę triumfu w klasyfikacji generalnej Raw Air. W pierwszej serii uzyskała 133 m, co było najdalszą odległością. Jej przewaga nad drugą Evą Pinkelnig (132,5 m) wyniosła 5,4 pkt. Pierwszą trójkę uzupełniła Katharina Althaus. Niemka skoczyła 128 m. Na czwartym miejscu, ze stratą zaledwie 0,5 pkt. do podium, uplasowała się Juliane Seyfarth. Rodaczka Althaus uzyskała 131 m, z niskimi notami za styl.

Niestety, Polkom nie udało się wywalczyć awansu do rundy finałowej. Kamila Karpiel uzyskała 101 m, co dało jej 33. pozycję. Kinga Rajda oddała skok na 99,5 m i była 36.

II seria

Lundby przypieczętowała swój triumf zarówno w dzisiejszym konkursie jak i klasyfikacji generalnej Raw Air kobiet. Skok na 133,5 m dał jej pewne zwycięstwo. Na drugą pozycję po znakomitej próbie na 137,5 m awansowała Seyfarth. Niemka straciła do triumfatorki 13,1 pkt. Podium uzupełniła Pinkelnig (128 m w drugiej serii).

Klasyfikacja generalna

W Raw Air 2019 triumf odniosła Lundby. Norweżka wyprzedziła drugą Althaus o 56,5 pkt. Na trzecim miejscu turniej ukończyła Seyfarth. Karpiel ukończyła cykl na 30. miejscu. 36. miejsce ostatecznie zajęła Rajda.

W Pucharze Świata nie zaszły większe zmiany. Bardzo blisko zapewnienia sobie drugiej Kryształowej Kuli jest Lundby. Jej przewaga nad Althaus przed czterema ostatnimi konkursami wynosi 355 pkt. Na trzeciej pozycji plasuje się Seyfarth. 44. pozycję zajmuje Karpiel (9 pkt.) zaś 46. Rajda (8 pkt.).

To jeszcze nie koniec emocji związanych ze skokami narciarskimi kobiet. Już w ten weekend (16-17 marca) w Niżnym Tagile zostanie zainaugurowany rosyjski cykl Blue Bird.