PŚ w Trondheim: Dwunasty triumf R. Kobayashiego, Polacy poza dziesiątką

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:
Kobayashi Ryoyu 6

Ryoyu Kobayashi triumfuje w dzisiejszym konkursie Pucharu Świata w Trondheim. Drugie miejsce zajął kończący dzisiaj karierę Andreas Stjernen, zaś trzeci był lider Raw Air Stefan Kraft. Punkty zdobyło czterech polskich skoczków.

I seria

Japończyk popisał się najlepszym skokiem pierwszej serii – 141 m. To mu dało prowadzenie po pierwszej serii z przewagą 1,5 pkt. nad drugim Andreasem Stjernenem. Norweg, dla którego dzisiejszy konkurs jest ostatnim w karierze, skoczył 137 m. Na trzeciej pozycji plasował się Timi Zajc z wynikiem 136 m.

Polacy znaleźli się poza czołową dziesiątką. Najwyżej sklasyfikowany był Piotr Żyła, który skoczył 133,5 m i zajął trzynaste miejsce. Kamil Stoch uzyskał 132 m i był siedemnasty. Jedną pozycję niżej uplasował się Jakub Wolny (126,5 m). Do finałowej serii wszedł także Dawid Kubacki, który zajął 28. lokatę (126,5 m). Dużo słabiej spisali się Stefan Hula (46.) i Paweł Wąsek (50.).

II seria

Prowadzenie utrzymał Kobayashi, który uzyskał 141,5 m i pewnie wygrał dzisiejsze zawody. Jest to jego jego dwunaste zwycięstwo w sezonie, a także w karierze. Fantastycznie spisał się dzisiaj Stjernen. Norweg w swoim ostatnim starcie wywalczył podium, zajmując drugie miejsce. W finałowej serii skoczył 137 m. Na trzecie miejsce awansował Stefan Kraft. Austriak, który po pierwszej serii był siódmy (136,5 m), w drugiej rundzie uzyskał 135 m.

O poprawie mogą mówić polscy skoczkowie, choć żadnemu z nich nie udało się awansować do czołowej dziesiątki. Najbliżej tego osiągnięcia był Żyła, który po skoku na 132,5 m awansował na pozycję jedenastą. Dobrze spisał się Wolny, który był ostatecznie trzynasty (133,5 m). Stoch zajął miejsce siedemnaste (130,5 m), zaś o 10 pozycji w klasyfikacji awansował Dawid Kubacki. Nowotarżanin po skoku na 134,5 m ostatecznie zajął miejsce osiemnaste.

Klasyfikacja generalna

Prowadzenie w klasyfikacji Raw Air utrzymał Stefan Kraft. Na drugie miejsce awansował Ryoyu Kobayashi, który do Austriaka teraz traci 9,5 pkt. Na trzecią pozycję spadł Robert Johahnsson (dziś dziesiąty), który do lidera traci 15,2 pkt. W czołowej dziesiątce plasują się Kamil Stoch na miejscu szóstym i Dawid Kubacki na pozycji dziewiątej.

Klasyfikacja generalna Raw Air>>>

W klasyfikacji generalnej przewagę nad rywalami powiększył R. Kobayashi. Japończyk ma nad drugim zawodnikiem przewagę 568 pkt. Na pozycję wicelidera awansował Kraft, który po dzisiejszym występie zepchnął Stocha na miejsce trzecie. Czwarte miejsce utrzymał Żyła, a szóste Kubacki.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata>>>

Już jutro skoczkowie pojawią się na ostatniej skoczni cyklu Raw Air: obiekcie do lotów narciarskich w Vikersund. Na 15:00 zaplanowano serie treningowe, a od 17:30 rozpoczną się kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. W sobotę zaś czeka nas rywalizacja drużynowa.