Fly High Bags, czyli alternatywne wykorzystanie kombinezonów

Autor: Aga Pająk, Opublikowano:
Fly High Bags

„Fly High Bags” to projekt zajmujący się tworzeniem różnego rodzaju toreb z kombinezonów. Stoją za nim Ilka Temp i Friederike Radina. Udało im się połączyć pasję do skoków z troską o środowisko, co świetnie wpisuje się do stylu życia Zero Waste.

Jak się poznałyście?

Poznałyśmy się dzięki skokom narciarskim 13 lat temu. Od 2007 roku odwiedziłyśmy wiele konkursów razem. Na szczęście mamy wiele wspólnych zainteresowań – kochamy psy, Skandynawię, słuchamy tej samej muzyki i uwielbiamy torebki. W ten sposób nasza przyjaźń się rozwijała, pomimo 400 kilometrów, które nas dzielą. Zawodowo robimy całkiem inne rzeczy.

Kto wpadł na pomysł projektu „Fly High Bags”?

To trudne pytanie. Friederike wpadła na pomysł, aby rozpocząć projekt Fly High Bags podczas wycieczki na Mühlenkopfschanze w Willingen. Wówczas przewodnik powiedział nam jak szybko kombinezony się zużywają. Ekorozwój jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej – szczególnie dla zimowych sportów. Wtedy Friederike doznała olśnienia. Możliwe, że pomogło jej w tym wino musujące. Po weekendzie w Willingen udało nam się zdobyć kilka starych kombinezonów i spróbować pracy z tym materiałem.

Skąd pozyskujecie kombinezony?

Kombinezony pozyskujemy z klubów oraz od aktywnych lub też nie skoczków i kombinatorów norweskich.

Kiedy kombinezon postrzegany jest jako zużyty?

To zależy od poziomu zawodów do którego są przeznaczone. Kombinezony w Pucharze Świata mogą być założone zaledwie kilka razy. Regulamin FIS pozwala, aby kombinezon był szerszy od ciała o zaledwie kilka centymetrów. Skoczkowie chcą mieć największą przestrzeń, co pozwala im mieć większą powierzchnie lotną. To dlatego te zasady są naciągane do granic możliwości. W związku z tymi zasadami kombinezony mogą służyć przez krótki okres czasu, więc skoczkowie skaczący w Pucharze Świata potrzebują wielu kombinezonów każdego roku.
W zawodach niższej rangi kombinezon może być używany przez rok lub więcej. Ale w związku z tym, że zasady i trendy w skokach zmieniają się bardzo szybko, czasami nienoszone kombinezony są wyrzucane. Dla młodych zawodników jest ważne, aby mieli dobre czucie w locie, więc potrzebują skakać w kombinezonach uszytych z nowoczesnych materiałów.

Jakie produkty można u Was zamówić?

Projekt Fly High Bags obejmuje wszystkie typy toreb – od toreb sportowych, portmonetek, kosmetyczek, etui na telefon, toreb na laptopa, piórników czy saszetek na klucze. Wybór kolorów i nadruków jest ustalany indywidualnie. Wszystkie nasze produkty są robione ręcznie, unikatowe, a każda torba opowiada kawałek historii sportu.

Jakie są Wasze plany na przyszłość?

Chciałybyśmy, aby nasze produkty były sprzedawane w sklepach, a także podczas wydarzeń sportowych. Chcemy się rozwijać. Może uda nam się pozyskać zużyte materiały od sportowców z innych dyscyplin.


Macie wiele zamówień?

Liczba zamówień wzrosła ostatnio po tym, jak w telewizji i radio wyemitowane zostały reportaże o nas. Jesteśmy szczęśliwe odnośnie tej sytuacji. Jednak musimy organizować nasz czas dobrze, bo poza tym projektem mamy też życie zawodowe.

Jakie materiały używacie do swoich projektów?

Staramy się używać praktycznie każdą część kombinezonu, ale poza tym potrzebujemy też innych materiałów – przykładowo bawełnę, sznurki, zamki (czasami używamy zamków z kombinezonów) – aby projekty były kompletne. Nie jest łatwo znaleźć materiały, które pasują do specyficznego materiału z którego uszyte są kombinezony.

W obecnych czasach, gdy w końcu zrozumieliśmy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za środowisko bardzo ważny jest zrównoważony rozwój. Staramy się obecnie wykorzystywać teoretycznie zużyte materiały, co świetnie wpisuje się w trend no waste. Friederike i Ilka postanowiły udowodnić, że nawet kombinezony skoczków mogą się do czegoś przydać. Projekt Fly High Bags świetnie wpisuje się w dzisiejsze trendy i jednocześnie pokazuje, że nie trzeba wiele, aby zadbać o środowisko.

Wiele projektów dziewczyn możecie zobaczyć na ich profilu Fly High Bags na Instagramie. Link TUTAJ. Poza tym gotowe projekty można zamówić TUTAJ.

źródło: informacja własna
zdjęcia: Friederike Radina