Kartka z kalendarza: 24 lata od pierwszego zwycięstwa Małysza

Autor: Julia Borowczyk, Opublikowano:
adam małysz

24 lata temu, a dokładnie 17. marca 1996, coś drgnęło w polskich skokach narciarskich. Wówczas Adam Małysz po raz pierwszy zwyciężył w zawodach Pucharu Świata.

Skocznia Holmenkollenbakken o punkcie K usytuowanym na 110 metrze od samego początku sprzyjała Adamowi Małyszowi. Już w 1995 roku spisywał się na niej całkiem nieźle, a miał zaledwie 17 lat. Rok później pojechał do Oslo nie w roli debiutanta, lecz jednego z kandydatów do miejsca na podium.

Rywalizacja w 1996 roku w Oslo rozpoczęła się już w piątek podczas wieczornego konkursu drużynowego. Wtedy Orzeł z Wisły oddał skok na odległość 124.5 metra,co było niesamowitym wynikiem. Nie był on jednak w stanie ustać tej próby i podparł swój skok.

Dwa dni później skoczkowie rywalizowali indywidualnie. Niedziela, wzgórze Hollmenkollen w Oslo i on – Adam Małysz. Po pierwszej serii prowadził Masahiko Harada. Polak oddał skok na 106.5 metra i zajmował piątą lokatę, więc podium wciąż miał w zasięgu.

Druga seria w wykonaniu Małysza była znacznie lepsza niż pierwsza. Skoczył 121.5 metra, co dało mu prowadzenie. Żaden z wyprzedzających go po pierwszej serii zawodników nie zdołał poprawić tej odległości, nawet Harada. Japończyk wylądował na 106.5 m., przez co spadł na dopiero trzecie miejsce.

W skutek takiego obrotu sytuacji to właśnie Polak mógł się cieszyć zwycięstwem. Odniósł je w miejscu najbardziej prestiżowym, w prawdziwej świątyni skoków narciarskich, na oczach króla Norwegii.

Po upływie lat, mimo iż większość osób typowało Primoza Peterkę na przyszłą gwiazdę tego sportu, to właśnie numerem jeden został Adam Małysz.

Zwycięstwo odniesione 17 marca 1996 zapoczątkowało erę kultu skoków narciarskich w Polsce, który trwa do dnia dzisiejszego. Aż do zakończenia kariery nasz zawodnik jeszcze czterokrotnie zajmował pierwsze miejsce na skoczni Hollenkollen, co do dziś jest niepobitym rekordem.

Źródło: TVP Sport