Kartka z kalendarza: 13 lat temu Adam Małysz po raz ostatni zdobył Kryształową Kulę

Autor: Julia Borowczyk, Opublikowano:

25 marca 2007 roku, czyli 13 lat temu, Adam Małysz odebrał swoją ostatnią Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

28. sezon PŚ rozpoczął się 24 listopada 2006 r. w fińskim Kussamo, a skończył 25 marca 2007 roku w Planicy, po konkursie lotów narciarskich. Podczas jego trwania doszło do odwołania pięciu konkursów, lecz rozegrano ich łącznie 24, w tym 4 w lotach narciarskich i 2 drużynowe.

Początek sezonu w wykonaniu Polaka nie był najlepszy, aczkolwiek potem, forma naszego zawodnika się ustatkowała i tylko dwukrotnie nie znalazł się on w pierwszej ,,10″ zawodów.

W sezonie 2007/2008 Orzeł z Wisły zwyciężył w 9 konkursach indywidualnych. Odbyły się również Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w Sapporo, na których naszemu zawodnikowi udało się wywalczyć złoty medal.

W klasyfikacji generalnej tuż za Małyszem znalazł się Anders Jacobsen. Norweg zgromadził o 134 punkty mniej od Polaka. Na trzeciej pozycji uplasował się Simon Ammann.

W owym sezonie rozegrano 11. edycję legendarnego już Turnieju Nordyckiego rozegrano wtedy tylko 4 konkursy – w Lahti, Koupio, a także dwa w Oslo. Po raz trzeci w karierze po zwycięstwo w nim sięgnął Adam. Polak wygrał trzy z czterech rozegranych konkursów. W klasyfikacji generalnej turnieju wyprzedził Andreasa Koflera i Simona Ammana.

Klasyfikacja Pucharu Świata w Lotach również padła łupem polskiego skoczka. W czterech rozegranych konkursach, udało mu się odnieść zwycięstwo w trzech. Wygrał wszystkie konkursy w Planicy, a w jedynym w Vikersund zajął 8. pozycję.

W Pucharze Narodów reprezentacja Polski nie spisała się tak doskonale jak indywidualnie Adam Małysz. Polacy zajęli 5. miejsce.

Sezon 2006/2007 do ostatnim w pełni zdominowanym przez Orła z Wisły. 4 sezony później nasz reprezentant zakończył sportową karierę.

Źródło: Wikipedia