Andreas Widhoelzl nowym trenerem Austriaków

Autor: Krzysztof Sachmata, Opublikowano:

Znamy następcę Andreasa Feldera! Prezydium Austriackiego Związku Narciarskiego ogłosiło dziś, że nowym trenerem reprezentacji Austrii w skokach narciarskich został Andreas Widhoelzl.

Wielu kibiców skoków pamięta doskonale Widhoelzla jako znakomitego zawodnika. 43-latek może poszczycić się m.in. zwycięstwem w Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1999/2000. Tej samej zimy zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, plasując się jedynie za Martinem Schmittem. Z indywidualnych zdobyczy Austriak ma na koncie także brązowy medal Igrzysk Olimpijskich z Nagano ze skoczni normalnej oraz dwa srebrne medale Mistrzostw Świata w lotach (Vikersund 2000, Bad Mitterndorf 2006).

Po zawieszeniu nart na kołek, Widhoelzl rozpoczął karierę trenerską. Zaczynał jako szkoleniowiec w szkole w Stams, zaś w 2013 został asystentem głównego trenera reprezentacji Austrii Alexandra Pointnera. Przez ostatnie 2 lata był odpowiedzialny za kadrę B.

Po odejściu Andreasa Feldera, prezydium OESV na czele z dyrektorem ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej Mario Stecherem postanowiło, że to właśnie Widhoelzl obejmie stanowisko głównego trenera skoczków Austriackich. Jego asystentami będą Harald Diess oraz Robert Treitinger, którzy już w ubiegłym sezonie pracowali jako główni współpracownicy Feldera.

Widhoelzl nie ukrywa satysfakcji przed czekającym go wyzwaniem:

„To dla mnie zaszczyt. Uczyłem się pod okiem Pointnera i Kuttina, dwóch utytułowanych trenerów. Felder też zrobił wiele dobrego. Moim zadaniem jest kontynuacja dobrej passy. Ważna dla mnie będzie współpraca całego zespołu i skupianie się na naszych mocnych punktach, a każdą słabość będziemy przekuwać jako pole do rozwoju. Mamy świetną pierwszą kadrę, ale po piętach depczą młodzi zawodnicy z zaplecza. Obecna sytuacja nie należy do najłatwiejszych, ale wszystko pozostaje takie samo: chcemy wprowadzić jak najlepszy i najbezpieczniejszy plan treningowy dla zawodników oraz rozpocząć od zaraz.”

Decyzję wytłumaczył prezez Mario Stecher:

„Postanowiliśmy wybrać młodego szkoleniowca. Przed nami wiele wyzwań, ale z Andreasem Widhoelzlem na czele jesteśmy gotowi, by im sprostać. Andi wykonał wielką pracę dla Austriackiego Związku Narciarskiego w poprzednich latach. Znakomite wyniki prowadzonej przez niego kadry B mówią same za siebie. Wykazywał się dużą inicjatywą także jako zawodnik, co też jest istotne w dzisiejszych skokach narciarskich.”

Źródło: oesv.at