Kamil Stoch i Adam Małysz nominowani do tytułu Sportowca 100-lecia

Autor: Julia Borowczyk, Opublikowano:
Stoch

Kamil Stoch i Adam Małysz to skoczkowie narciarscy, których nie należy nikomu przedstawiać. Ulubieńcy polskich kibiców zostali nominowani do tytułu Sportowca 100-lecia Przeglądu Sportowego.

Wyżej wspomniany dziennik o tematyce sportu już wkrótce będzie obchodził setne urodziny. Właśnie z tej okazji, powstał pomysł wyłonienia najlepszego reprezentanta naszego kraju na przestrzeni minionego wieku. Na liście pojawiło się dwadzieścia nazwisk, w tym Stocha i Małysza.

Kamil Stoch to trzykrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich. Dwa razy zdołał też odebrać tytuł Mistrza Świata, zarówno w drużynie jak i indywidualnie. Trzy razy zwyciężył w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni.

Adam Małysz natomiast nie ma na swoim koncie olimpijskiego triumfu. W zamian za to, posiada aż cztery wygrane na MŚ – trzy na skoczni normalnej i jedno na dużej. W TCS wiktorię zaliczył tylko raz. Jednak Kryształową Kulę zdobył aż cztery razy, czyli o dwa więcej niż Stoch.

Przegląd Sportowy od wielu lat organizuje plebiscyt na sportowca danych dwunastu miesięcy. Tym razem zostanie wyłoniony najlepszy nie z jednego, lecz aż z stu lat. Sportowcem Roku Stoch był dwu, a Małysz czterokrotnie.

Poza reprezentantami z dziedziny sportów zimowych, wyznaczanymi do tytułu Sportowca 100-lecia są m.in. kolarz Ryszard Szurkowski, piłkarz Robert Lewandowski, żużlowiec Tomasz Gollob czy też lekkoatletka Irena Szewińska.

Kibice mogą wskazywać swoich faworytów również w innych kategoriach. Są to najlepszy piłkarz, trener, zimowy i letni olimpijczyk oraz wydarzenie sportowe.

Do tytułu zimowego olimpijczyka zostali powołani wyżej wspomniani skoczkowie, ale też inni związani z tą dyscypliną. Wśród kandydatów pojawili się chociażby Wojciech Fortuna, Bronisław Czech czy Stanisław Marusarz. Ten pierwszy odznaczył się złotym medalem olimpijskim, drugi przyczynił się do rozwoju tego sportu na ziemiach polskich, a trzeci zdobył srebro na MŚ w 1938 roku. Wydarzeniem Stulecia mogą zostać też mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Zakopanem z 1929 roku.

Wyniki plebiscytu poznamy już 3 czerwca.

Źródło: przegląd sportowy