Co słychać u Janne Ahonena?

Autor: Julia Borowczyk, Opublikowano:

Janne Ahonen to skoczek narciarski, który w świecie tego sportu zadomowił się przez niemałe sukcesy sportowe. Odkąd zakończył swoją karierę zawodniczą, zajmował się pracą w sztabie szkoleniowym. Jak się okazuje, w chwili obecnej, jest on rzemieślnikiem i sprzedawcą.

Fiński skoczek narciarski zdobył takie triumfy jak dwa srebrne medale Igrzysk Olimpijskich, pięć złotych krążków na Mistrzostwach Świata. Poza sukcesami sportowymi zasłynął ze swoich alkoholowych ekscesów, o czym pisaliśmy <tutaj>. Po raz trzeci karierę zawodniczą kończył w 2018 roku, ponieważ twierdził, iż odkąd skończył pić, przestał odnosić sukcesy.

”Przez wiele lat byłem gwiazdą skoków narciarskich, teraz jestem rzemieślnikiem i sprzedawcą. To jest wyzwalające i czyni mnie szczęśliwym.” – przyznaje Fin, który zamknął już etap bycia zawodowym sportowcem. Mówi o tym, że były to dla niego niezapomniane wspomnienia, lecz to już przeszłość. Zaznacza fakt, iż przeszedł duchową przemianę – wspominając swój wcześniejszy tok życia, wydaje mu się ono naprawdę odległe, a wręcz nierealne. Na tamtą chwilę było to dla niego coś niesamowitego, lecz aktualnie nie tęskni za sportowym życiem.

Obecnie Ahonen jest dealerem w firmie zajmującej się samochodami campingowymi, a także ekspertem w fińskiej telewizji Yle. Oznajmił jednak, że teraz w większym stopniu chce się skupić na swojej prywatności. Ma on na celu unikać rozgłosu i cieszyć się niezależnością.

Skupiam się w mojej pracy szczególnie na kamperach, rozbudowując je i tuningując spersonalizowane jednostki dla klientów. Dziś klienci najczęściej proszą o zainstalowanie czujników cofania. Niezmiernie cieszę się, że mogę wreszcie żyć codziennością normalnego człowieka. Cholernie łatwo i przyjemnie jest przychodzić do pracy, wiedząc, że po powrocie do domu mam czas dla siebie i nie muszę sobie niczym zaprzątać głowy.

”Janne Ahonen, który kiedyś funkcjonował jako fiński bohater narodowy, już nie istnieje” – podsumował swoją wypowiedź.

Źródło: Is.fi